Wpływ jaki koronawirus ma na zużycie energii.

Udostępnij artykuł:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Od marca tego roku niemalże cały świat boryka się z epidemią koronawirusa. W związku z tym rządy poszczególnych krajów zostały zmuszone do wprowadzania wielu istotnych restrykcji, które to mają na celu skuteczną walkę z chorobą. Wydarzenia te w znacznym stopniu przyczyniły się do widocznego spadku konsumpcji energii. [/h2]

Pandemia w ogromnym stopniu odpija się na gospodarce poszczególnych państw europejskich. Skutki kryzysu są coraz bardziej widoczne w tych państwach, w których epidemia rozwija się w błyskawicznym tempie takie jak Włochy, Francja czy Hiszpania. Otóż w ostatnim miesiącu , w porównaniu z wcześniejszym okresem we Francji oraz Włoszech, gdzie zostały wprowadzone znaczne restrykcje oraz ograniczenia nastąpiła największa redukcja zużycia energii. Te niekorzystne zmiany są widoczne także w naszym kraju, niemniej w nieco mniejszym stopniu.




<
Źródło https://ember-climate.org/project/coronavirus_electricity_demand/

W minionym tygodniu brytyjski think-tank Ember, wcześniej znany na całym świecie jako Sandbag podsumował, że znaczne spowolnienie aktywności gospodarczej, które to zostało spowodowane epidemią koronawirusa obniżyło w ogromnym zużycie energii w całej Europie. Ta brytyjska firma po dokładnym przeanalizowaniu zużycia energii na podstawie kilkunastu krajów europejskich zauważył, że mimo tego, że pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w Europie zostały odnotowane już dwa miesiące temu, to najbardziej widoczne ograniczenia aktywności w kwestii zużycia energii. W okresie od szesnastego do dwudziestego drugiego marca największy spadek zużycia energii odnotowano we Włoszech i we Francji. W państwach tych konsumpcja energii zmniejszyła się stosunkowo tydzień do tygodnia aż o dwanaście procent. Skutki pandemii, są także mocno widoczne w Hiszpanii. Otóż w tym państwie europejskim w dniach od szesnastego do dwudziestego drugiego marca, w porównaniu z okresem od dziewiętnastego do piętnastego marca nastąpił spadek zużycia energii o dziesięć procent. Z kolei w Austrii w analogicznym okresie nastąpił spadek energii o osiem procent, a w Belgii oraz Irlandii o siedem procent. Nieco lepsze wyniki zostały odnotowane w naszym kraju. Otóż w Polsce z powodu pandemii koronawirusa spadek popytu na energię wyniósł tylko cztery procent. Jeszcze bardziej zadowalające wyniki odnotowano w Niemczech, gdzie zużycie energii spadło tylko o trzy procent oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie popyt na energię zmalał tylko o dwa procent.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.